Pyotr A. Stolypin
13 سپتامبر سال 1911 پیوتر آركادویچ ستولیپین Pyotr Arkadyevich Stolypin نخست وزیر روسیه ظاهرا به اشاره تزار نیكلای دوم در اپرای «كی اف» در حضور پادشاه روسیه هدف دو گلوله قرار گرفت و پنج روز بعد در بیمارستان درگذشت. قبلا هم در خانه او بمب كار گذارده بودند كه ضمن این انفجار، Stolypin پسر و دختر و 21 تن از همكاران و بستگانش را از دست داده بود. تقریبا همه برجستگان روسیه با ستولیپین كه 5 سال نخست وزیر روسیه بود و انقلاب بلشویكی شش سال بعد (1917) را پیش بینی كرده بود و می خواست با رفتن از یك راه میانه و ناسیونالیستی از آن پیشگیری كند مخالفت می كردند. به دلیل اصلاحات ارضی و دادن آزادیهای مطبوعاتی و موافقت با تاسیس اتحادیه و سندیكا، تزار و سرمایه داران با او مخالف بودند و سوسیالیستها هم به این سبب كه راههای ستولیپین، انقلاب اساسی را به تعویق می انداخت با او دشمنی داشتند و تعطیل كردن مراكز فرهنگی سایر ملیتهای امپراتوری روسیه هم مزید بر علت شده بود و غیر روسها او را ناسیونالیست افراطی و دشمن خود تلقی می كردند. پس از انقلاب اكتبر 1917 معلوم شد كه قاتل وی از عوامل پلیس تزار بود. «تاریخ» این ترور را یك اشتباه تزار می داند كه با از دست دادن این دریچه اطمینان باعث انهدام خود و روی كارآمدن بلشویكها شد.
     قاتل ستولیپین «مردخا بوگروف Mordkha Bogrov »وكیل دعاوی و یك یهودی بود. او در عین حال برای پلیس مخفی تزار خبرچینی می كرد.
     ستولی پین هنگام مرگ 49 ساله بود. دو دختر از فرزندان تزار هنگام تیراندازی در كنار پدر و شاهد ترور بودند. مردخا دو گلوله به سوی نخست وزیر شلیك كرد. وی بدون برخورد با مانعی وارد جایگاه ویژه تزار در تالار اپرا شده بود. در زمان نخست وزیری ستولیپین بود که قرارداد تقسیم ایران میان روسیه و انگلستان امضاء شده بود.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر